Győrffy Árpád: Szarajevó – Bosznia-Hercegovina – 2004. október
Szarajevó óvárosa, jobbra a Bascsarsia |
Szarajevó közel ötszázötven éves története során elemi csapások, háborúk próbálták elpusztítani, de dacolt mindennel. Fél tucatnyi hatalmas tűzvészt jegyeztek fel a történetírók, csak az 1842-esnek 2000 üzlet, 300 ember esett áldozatul, de utána újra felvirágzott. A magyar vonatkozású háborúk közül megemlíthetjük az 1480-as támadást, amikor Mátyás dúlta fel a várost. A török kiűzésére indított háború állomásaként 1697-ben Savoyai Jenő csapatai pusztították végig, és az 1878-as okkupáció sem múlt el károk nélkül.
Ali pasa dzsámija a Titó út elején | avaz-ház a romos öregek otthonával |
A Bascsarsia főtere a kúttal |
Itt találjuk a legtöbb műemléket is.
Gesztenyesütő |
Este tízkor is nagy a forgalom |
A nem rég felújított 27×27 méteres épületet hat ólomkupola fedi. A belső terét egy körbefutó galéria osztja ketté.
A Bascsarsia makettje – balra a Husrev dzsámi |
A száz méterenként álló muzulmán templomok közül, a bazár keleti szélén álló Gazi Husrev dzsámiról mindenképpen külön is szólni kell. A helyiek röviden Begova-dzsáminak – bég-dzsáminak hívják. Kicsit úgy tekinthetjük, mintha a miénk is lenne, mert az építés költségeit jó részt mi finanszíroztuk.
A Husrev dzsámi bejárata beszélgető fiatalokkal |
Husrev dzsámi – oltár és szószék |
A dzsámi főbejáratától balra két türbét – mauzóleumot – láthatunk. Az egyikben maga az építtető, Gazi Husrev, a másikban pedig alvezére nyugszik. Itt őrzik Mohamed szakállának egy darabját is, amelyet a XIX század végén, a török birodalom gyengülése idején a szultántól kaptak, hogy bátorságot merítsenek belőle.
S miért mi vagyunk a finanszírozók? Husrev bég a szarajevói kormányzóságának két szakasza közötti néhány évet Magyarországon töltötte, ahol többek között a mohácsi csatában vitézkedett ellenünk. A harcok során bőséges hadizsákmányt gyűjtött. Hazatérte után a szekérszámra vitt kincsből fogott hozzá a dzsámi és épületek elkészítéséhez.
(A dzsámiba csak cipő nélkül lehet bemenni, a nőknek hosszú, a vállaikat elfedő ruhát kell viselni. A belépő 1 km, ugyanennyit kell pluszban fizetni ha valaki fényképezni is akar. Érdemes. Angol nyelvű kiadványt 4, Cd-t 8 km-ért adnak. A ramadán alatt 40 napig a látogatás szünetel. Erről és másról információk a www.vakuf-gazi.ba)
A dzsámitól nyugati iránya találjuk a hozzátartozó bezisztánt.
A kicsit földbe süllyesztett épületben ma butikok, ajándékboltok működnek. Itt magasodik a közelben a 30 méteres óratorony, a szahat-kula is.
Az “édes” sarok |
A bezisztántól néhány méterre következik az édes sarok – a cukrászok utcája, ami a Bascsarsiát az európai negyed korzójától, a Ferhadijától elválasztja. Ezen a ponton a bazár földszintes házikóit emeletes épületek váltják fel csillogó kirakatokkal, kávéházi teraszokkal. Itt is nagyon sok érdekes látnivalót találunk, köztük
Ortodox templom |
a Gradska Triznicat, a vásárcsarnokot, vagy kicsit távolabb az Új Szerb Ortodox templomot és a modern Katedrálist. Ezek már ismerősebbek nekünk is.
Ez a környék is mutatja igazán, hogy az egykori okkupációnak számos pozitív eredménye volt. (Persze, igazán az érintetteknek kell ezt megítélni.) Bosznia-Hercegovina ekkor indult el igazán Európa felé, aminek például az is fontos eredménye, hogy megfelelő ingatlan nyilvántartással rendelkeznek – Szerbiával ellentétben. S ez a privatizációnál rendkívül fontos feltétel.
Az okkupáció után Szarajevó nagyon gyorsan jelentős kormányzati, katonai, kereskedelmi és tudományos központtá vált. Az ekkor kialakult új központi negyed a Közép-Európára akkor jellemző klasszicista, neoreneszánsz, neobarokk, szecessziós stílusokat követve épült fel.
Az első belső udvar |
Még mielőtt elhagynánk ezt a környéket, sétáljunk el a Bascsarsiatól kicsit északra található Svrzina Kuca-hoz (Svrzina-ház) a Glodina utca 8. szám alá.
Fürdő szemeskályhával |
A mintegy 100 éves épületet negyven éve vásárolta meg a városi múzeum, mert tipikus példája azoknak a lakóházaknak, amilyenekben a jó módú muzulmán emberek éltek századokon át.
Az egyemeletes épület alaprajza 8-ashoz hasonlít a két belső udvara miatt.
Szépen díszített ajtó |
A bejárat felőli, kisebb rész volt nyitott a világra, itt fogadták a vendégeket. A hátsó traktus volt a családi élet zárt világa, ahol az asszony – asszonyok – éltek a gyerekekkel.
Puritán, de mégis jó létet tükröző berendezés – faragások, lámpák, szőnyegek, terítők, eszközök és hatalmas terek jellemzik a házat.
A mór stílust utánzó régi városháza |
A Bascsarsiától délkeletre találjuk a Régi Városházát, a későbbi levéltár épületét, amelyet a háború alatt annyira szétbombáztak, hogy a felújítását máig nem fejezték be. 1914-ben innen indult utosó útjára Ferenc Ferdinánd és felesége.
Az Osztrák pavilon |
A Miljacka partján nyugatra indulva déli oldalon feltűnik az “Osztrák pavilon”, amelynek felújítását 2004. szeptemberében fejezték be. A okkupáció után épített zenepavilon a benne tartott koncertekkel igazi monarchiás (K und K) hangulatot adott a városnak száz évvel ezelőtt. Most azt szeretnék, ha újra kialakulna a régi filing.
Ahol Gavrilo Princip is állt |
A pavilonnal átellenben, a folyó másik oldalán nyílik az az utca – a Zelenih Beretki -, amelynek sarkán Gavrilo Princip egykor a trónörökösre várt. Az egykor jugoszláv nemzeti hősnek kikiáltott fiatalemberről, illetve tettéről ma annyi áll a sarki épület falán angolul is, hogy “1914. június 28-án ezen a helyen Gavrilo Princip orvul meggyilkolta Ferenc Ferdinánd osztrák-magyar trónörököst és feleségét, Szófiát”. Bosnyák vezetők többször is hangsúlyozta, hogy a Mlada Bosnat – melynek GP is tagja volt – az akkori Szerbia, személy szerint az akkori belügyminiszter pénzelte.
A zsinangóga |
Visszatérve a Miljacka déli partjára, nem messze az Osztrák pavilontól találjuk a város egyetlen működő zsinagógáját. Az askenazi zsidók egykor kizárólagosan használt templomában ma együtt imádkoznak a szefardokkal.
A hitközség első embere a muzulmán vezetőnkkel |
Az igazi zsinagóga az emeleten van, mert a földszinti részt a második világháború alatt a németek megszentségtelenítették. Igaz, azért is maradt meg jó állapotban, mert egy sokad íziglen zsidó származású német parancsnok a földszintjét istállónak rendeztette be. A berendezéseket, tárgyakat a pincébe vitette, így azok is megmaradtak.
A 80 éves épület alsó része ma közösségi ház – étterem, konferenciaterem, klub, találkozó hely. (A folyó északi oldalán lévő régi zsinagógát múzeummá alakították – azt mi most nem láttuk.) A hitközség helyi vezetője elmesélte, hogy a világháború előtt 15 ezer főt számlált közösségük. Közülük a háború után 707-en jöttek vissza, háromszázan más országokban telepedtek le, tizennégyezren elpusztultak. Mára csak mintegy kétszázan maradtak, mert a fiatalok az utolsó háború alatt elhagyták a várost.
Zemaljski Muzej |
A bazártól kicsit távolabb, a Mostar felé vezető út és a Miljacka közötti területen áll az 1908-ban megnyílt Nemzeti Múzeum (Zemaljski Muzej) épülete.(belépő 5 Km) Az előcsarnokban emléktábla rögzíti a gyűjtemény létrejöttét elősegítő társaság alapítóinak névsorát, benne Kállay Benjamin kormányzó nevével.
Az utolsó háború alatt több bomba eltalálta a múzeumot. A helyreállítást a svéd kormány támogatta. A külső részekkel 2004-ben végeztek, de belső felújítások még ott jártunkkor is folytak.
A kádi ítélkezik – életkép |
A múzeumnak nagyon gazdag az itt élők egykori minden napjait, környezetét bemutató anyaga. Főként a 18-19. század különböző gazdaságú, foglalkozású családjairól készítettek életképeket korhűen berendezett szobákban. Nyitott tetejű makett segítségével ismerkedhetünk meg egy tehetősebb bosnyák házának felépítésével, berendezési tárgyaival, (Ahogy “élőben” is megnézhettük Svrzina Kuca-ban.)
A múzeum egyik legféltettebb kincse egy 14. században készült, kézzel írt, rajzolt, festett zsidó imakönyv, a hagada. Az erkölcsi tanulságokra kihegyezett történetek a zsidó nép egyiptomi korszakára, illetve az onnan való kijövetelre épülnek. A képek többsége az Ószövetség egyes részeit illusztrálja.
A hagadát a szefard zsidók hozták magukkal, amikor Spanyolországból átköltöztek a török uralom alatt lévő Boszniába. A könyv a második világháborút úgy úszta meg, hogy az egyik muzeológus elrejtette a Trebevic oldalában egy nyitott zsidó sírban. A németeknek azt adta be, hogy valaki ellopta.
A hatvanas években a budapesti Szépművészeti Múzeum restaurátorai újították fel, nemrég amerikai szakértők újra konzerválták.
A kőtár |
Van még néhány hasonló a világon, de ez legjobb állapotú és a legszebb. Az eredetit csak kivételes esetben mutatják meg. A múzeumi látogatók egy hasonmást láthatnak.
A múzeum kőtárában Krisztus születése előtt 200 körül és későbben készített szobrokat, faragott köveket, padló mozaikokat lehet látni.
Az érdekes motívumok között az egyik domborművön meglepve fedeztünk fel két horogkereszthez hasonló ábrát. Persze nem az volt, a hajdani napkultusz logóját véste valaki kőbe. (A fotón is látható, hogy a “napkerék” küllői fordított irányba állnak, mint a fasiszták által később használt jelvényen.)
A múzeum négyzetes elrendezésű épületegyüttesének udvarán botanikus kertet alakítottak ki Bosznia-Hercegovina jellemző növényeiből.
A fák között a bogumilok különleges síremlékeiből, a stecakokból a legszebbeket gyűjtötték össze. A 14-15. században készített sírköveket tehetősebb emberek halálakor készítették. Több tízezer van belőlük az ország különböző részein.
Némelyiken csak egy alak, másikon hosszú történet olvasható ki az egykor kőbe vésett “képregényből”. Sűrűn szerepelnek a vadászatokról, különböző versenyről szóló jelenetek, visszatérő motívum az életfa rajza, de láthatunk több “csodaszarvast” is – így akár még szkíta (bocs! szittya) múltunk kutatói is biztosan felfedezhetnek valami újat az ábrákon.
A város panelos része ugyanolyan riasztó, mint amilyent nálunk is több helyen láthatunk.
Igaz, itt néhol egy-egy vadonatúj dzsámit is lehet látni – többnyire az arab országok ajándékaként. (A háború után a vegyes lakosságú területeken versengés alakult ki a különböző felekezetek között.
A pályaudvar ne riasszon el senkit! |
Minél magasabb minaretet, tornyot, keresztet akarnak építeni, hogy saját nagyságukat mutassák. Mostarban a hírek szerint a Vatikán intésére álltak le egy katolikus templom tornyának magasításával, mert a pápai udvarban is veszélyesnek tartották a hivalkodást.)
Szarajevó nem csak a múltja, kultúrája miatt különleges hely, a természeti környezete is megkülönbözteti más fővárosoktól. Itt a helyek annyira “közel jöttek”, hogy a turista a belvárosi szállodából mehet síelni, hegyet járni napközben.
A Bytsrica Szálló a Jahorinán |
Ezeken, a várost délkelet-délnyugat irányba körbe ölelő hegyeken, a Jahorinán, az Igmanon és a Bjelasnicán rendezték meg 1984-ben a 14. téli olimpiát is, ami jelentős lökést adott a turisztikai infrastruktúra kiépítésének.
A legutóbbi háború során sok szálloda megsérült, de mostanra legtöbbet felújítottak, rendbe hozták a felvonókat, megszervezték a közlekedést is.
A nagy igyekezet egyik oka, hogy 2010-ben ismét vendégül szeretnék látni a világ sportolóit.
Szarajevóból busszal maximum 1 óra alatt lehet elérni a várostól 18-20 kilométerre lévő síterepeket.
Az olimpiai sísánc – ősszel |
A Jahorinán 4 kétüléses és 4 háromüléses felvonó működik. Óránként 7 ezer embert tudnak szállítani. Fekete, kék és piros pályák egyaránt vannak. A hegyen a szálláskapacitás összesen 3 ezer ágy.
A Trebevicen van az a síugró sánc, amit 21 éve is használtak. Az Igmanon alakították ki a sífutó- és a bobpályákat is. A Bjelasnicán is több népszerű sípálya található. 1894-ben ezen a hegyen építették fel Európa második legmagasabb meteorológiai állomását – a háborúban szétlőtték.
A várostól kicsit távolabb, déli irányban található a Trescavica, melynek csúcsai 1180-2200 méter magasak. Hat szép hegyi tó is található rajt. Itt kezdődik a Sutjeska Nemzetei park – ahol a Neretva is ered. A tervek szerint rövidesen egy nemzeti parkba kapcsolják össze a fővárost délről övező hegyeket.
Összegezve a látottakat: nagyon kellemes hely, csak ajánlani tudom mindenkinek.
A szerző írásai Az Útikalauzban
Győrffy Árpád: 300 kilométer bringával a Duna mellett – 1998
Győrffy Árpád: Barlang a sóhegy gyomrában – Parajd – 1997
Győrffy Árpád: Beregi kirándulás – 2004
Győrffy Árpád: Biciklivel Veszprém megyében és a Balatonnál
Győrffy Árpád: Borúton a Villány körül – 1997
Győrffy Árpád: Bosznia-Hercegovina – általános bemutatás – 2005
Győrffy Árpád: Bosznia-Hercegovina – Ferences kolostorok – 2004
Győrffy Árpád: Bosznia-Hercegovina – Pénz, vásárlás, ételek – 2004
Győrffy Árpád: Champagne, Párizs – Franciaország – 2001
Győrffy Árpád: Elzászban a Mikulás hozza a turistát – 1997
Győrffy Árpád: Felső-ausztriai sörtúra biciklivel – 2000
Győrffy Árpád: Helsinki, a tengerre épült főváros – Finnország – 2006
Győrffy Árpád: Horvátország- Montenegro-Bosznia – 2002
Győrffy Árpád: Két keréken a Fertő körül – 1996
Győrffy Árpád: Konstanz-Colmar-Amszterdam-Berlin – 2000
Győrffy Árpád: Linköping, Nyköping, Stockholm – Svédországi anziksz – 1993
Győrffy Árpád: Losonci kirándulás 2004
Győrffy Árpád: Madárlesen a Tisza-tónál – Tiszafüred, Poroszló, Örvény, Abádszalók – 2008
Győrffy Árpád: Magyar szőlőből készült a champagne – 2001
Győrffy Árpád: Magyarok Mariazellben – 1996
Győrffy Árpád: Medjugorje – a csodák városa – Bosznia-Hercegovina – 2004
Győrffy Árpád: Minket kidobtak – magyarsvábok közt Németországban – 1994
Győrffy Árpád: Mostar, Blagaj, Pocitelj, Radimlja, Hutovo Blato – Bosznia-Hercegovina – 2004
Győrffy Árpád: Nagy utazásunk északon – avagy rövid flört Skandináviával – 2001
Győrffy Árpád: Nantes, Angers – Nyugat-Loire – Franciaország – 2006
Győrffy Árpád: Nizza – karnevál – 2005
Győrffy Árpád: Pécs, a családias nagyváros – 2006
Győrffy Árpád: Pozsony, Brno, Telc, Ceske Budejovice, Karlovy Vary, Tabor, Prága – Csehország, Szlovákia – 1999
Győrffy Árpád: Prága – Sör mellet magyarul – Csehország – 1999
Győrffy Árpád: Rovaniemi – Kutyaszánnal a Mikulásnál – Finnország – 2006
Győrffy Árpád: Szarajevó – Bosznia-Hercegovina – 2004
Győrffy Árpád: Szarajevón át a Hvar-szigetre (Bosznia, Horvátország) – 2006
Győrffy Árpád: Szatmári kalandozások – 2004
Győrffy Árpád: Szekszárdi kirándulás – 2004
Győrffy Árpád: Tegeződve a természettel – Nockberge Nemzeti Park 1998
Győrffy Árpád: Tenger dzsesszel és roston sült báránnyal- 1999
Győrffy Árpád: Terepjáróval igen, lóval, biciklivel nem! – 2001
Győrffy Árpád: Tesanj, Jajce, Travnik, Banja Vrucica – Bosznia-Hercegovina – 2004
Győrffy Árpád: Tiborc mai panasza – 1998
Győrffy Árpád: Tíz nap a székelyeknél – 1997
Győrffy Árpád: Útlevéllel a kijelölt túraösvényeken – 2001
Győrffy Árpád: Web alapú levelezés idegenből -2004
A szerzőnek a következő címre küldhetsz levelet – E-mail: szerkesztoutikalauz.hu