Nagy Sándor: Görögörszág – Vrasna – 2000 július
Az 1 hetes görögországi nyaralásból tegnap elott éjszaka jöttünk haza. Ime a legfrissebb tapasztalataim:
Az alábbi útvonalat spórolási céllal választottam, az olcsó román és bolgár benzinárak miatt és a drága jugoszláv, macedon autópályadíjak elkerülése miatt. Ha valakinek a pénz nem számít, annak a Jugoszláv, Macedon útvonalat ajánlom.
DEBRECEN-Biharkeresztes+Nagyvárad-Temesvár-Herkules Fürdo-Orsova- Vaskapu+Negotin+Bregovo-Vidin-Szófia-Kulata+Serres-Amfipoli- -Asprovalta-VRASNA. 1120 km.
A magyar-román határon viszonylag könnyu az átkelés, semmi gond. Pénzt könnyen válthatsz, akár forintot, akár német márkát. Ez utóbbit csak annyiból érdemesebb vinni, hogy ha kimarad, azt Görögországban is mindenhol elfogadják.
A román vámosok irodája elott kb. négy hivatalos pénzváltó van, mi ott váltottunk. Benzin van mindenhol és olcsó, de kutanként változó az ára. A Shell-kútnál a legdrágább 1 liter – 14000 lei. A román Petrom kútaknál 1 liter 95-ös ólommentes benzin – 11900 lei. Legtöbb kútnál márkáért is tankolhatsz, ott is normálisan váltják a pénzt.
Az utak minosége változó. Elég jól lehet haladni, de helyenként nagyon gyatra. Figyelmesen kell vezetni. Az utak mentén gyakran lehet gyümölcs árúsokat látni, esetleg érdemes is vásárolni. A helységeken és az embereken látszik, hogy egy szegényebb világba kerültél. Az emberek részérol az egész utam során ellenséges érzületet sehol sem tapasztaltam.
Aradon agresszív szélvédo mosó suhancokkal találkozhatsz, akik kérés nélkül is elkezdik mosni az ablakodat. 100 Ft-ot, vagy némi márkát várnak cserébe. Romániában még egy másik ilyen hasonló hely van, Caransebes. Itt egy vasúti útkeresztezodésnél beseball ütot ajánlanak megvételre a cigányok. Menetben és jövetben is találkoztam velük, de a kényszeru lassításon kivül nem álltam meg nekik.
Orsova után, de még Drobeta Turnu-Severin elott van egy határátkelohely, az un. Vaskapu. Itt léptünk ki az országból. Kb. 1 órát, vagy kicsit többet is kellett várni, mert éppen szolgálat átadás-átvétel volt. 20000 lei-t kellett fizetni azt hiszem a híd használatáért. De sikerült így elkerülni Calafat-ot a rossz legándájú kompos átkelot. A jugoszláv belépés-kilépés sima volt.
A bolgár belépés is, de itt 3 márkát kellett fizetni fertotlenítés cimén és 14 márkát autópálya használat miatt. A fertotlenítés abban állt, hogy át kellett gurulni az autóval egy koszos pocsolyán. Itt a határon váltottam levát. Három hivatalos váltó is volt 1 márkáért 0,99 levát kaptam. A másik kettonél 0,98-at adtak volna. Késobb Kulata-tól kb. 20 km-re találtam olyan benzinkutat, ahol 100 márkáért 105 levát adtak volna ha ott tankolok. Hát ott is tankoltam, csak akkor már volt a határon váltott levám. A bolgár benzin ára egyébként átlagban 1 liter – 1,37 leva.
Bulgáriában az utak minosége hasonló a romániaihoz. Helyenként azonban nagyon sz@r. Sok helyen tapasztaltam az útbaigazító táblák hiányát, vagy rossz elhelyezését, foleg nemigen vannak elojelzo táblák, e miatt Szófia környékén könnyu eltévedni. Ez velem menetben is megtörtént, amikor véletlenül bementem Szófiába és jövetben is amikor szándékosan a körgyurut választottam. Itt minden figyelmem ellenére túlmentem a kijárón. Pedig Szófiát jobb elkerülni. Látva bizonytalanságodat taxis hiénák csapódnak melléd, vagy nem biztos, hogy segíto szándékú rendorök. Én mindkettovel találkoztam. Egyébként a bolgár rendorök szeretnek trafipaxolni, foleg a városok ki-bevezeto útjain.
A bolgár-görög határátkelés sima volt Kulatanál. Görögországban egy csapásra feljavúltak az utak. Debrecen – Vrasna Beach a fenti útvonalon 1147 km. távolságra van egymástól.
Ahova mi mentünk ebben a térségben három helység van egymással közvetlen közelségben. Asprovalta, Vrasna és Stavros. Hármójuk közül Vrasna az amely jelenleg is épül, fejlodik. Nem rossz helyek ezek, a tenger tiszta, de a part alapvetoen nem homokos, hanem vegyes, homokos, aprókavicsos, kavicsos.
Egyébként rengeteg kiadó szoba van mindhárom helységben, úgy hogy ha valaki egyénileg megy csak ajánlani tudom, hogy
kerülje ki az utazási irodák ajánlatait, mert a helyszinen olcsóbban tud szállást találni és válogathat. Nekünk négyonknek az utazási irodával 1 hétre 72 eFt-ba került az appartman. Ha ott rendeztük volna a szállást magunknak, akkor csak 56 eFt-ba került volna 1 hétre.
A görög árakról azt kell tudni, hogy szinte minden drágább mint itthon. Valaki a múltkor azt írta, hogy van ami kicsit, de van ami
sokkal drágább. Ez igy van. Egyetlen kivételt emlithetnék a benzint, amely literje kb. 220 Ft-nak felel meg. Pitában kérve a Gyros 400-450 drachmába kerül, tányéron ez 1000-1300 között van.
Kerékpár kölcsönzés 1 órára 300 drachma, robogó 12 órára 5000 drachma.
Ettol a vidéktol a muzeális, történelmi helyek kissé távol vannak. Filippinél vannak ásatások és egy müködo koszinház elég jó akusztikával. Egyébként talán Kavalába érdemes átmenni és onnan áthajózni Thassos szigetére.
A visszafelé út ugyanez volt, csak mattban.
Nagy Sándor
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldhetsz levelet – E-mail: szerkesztoutikalauz.hu