Pallós László: Lignano – 2001. július
Szombaton jöttünk haza Lignano Sabbiadoro-ból, szívesen írok róla pár sort, hátha valaki hasznát veszi.
Negatívumok:
-szinte végig esős idő volt (egyéni pech), ami azért július végén váratlanul ért,
-minden irányból olasz szomszédaink voltak (nem helyiek, ők is “nyaraltak”), rettentően zajosak, már a pici gyerek is csak üvöltve tud megszólalni – és nem azon a dallamos olasz nyelven amit a tv-ben lehet hallani (szintén egyéni pech),
-a tenger színe Balaton-szerű, búvárkodni lehetetlen. Ennek persze az utazás előtt is tudatában voltam, de kislányom miatt homokos partot kellett választanom (tavaly nagyon élvezte Tunéziát)
-A part közeli kereskedők teljesen bunkók (tisztelet a kivételnek), utálják a túristákat. Tudatában vannak, hogy bármit is tesznek, akkor is teltház van.
-Az árszinvonal 2-3-szorosa a hazainak, de aki észnél van, megtalálja a normális áru üzleteket. Benzin kb 300,-Ft.
-Iszonyatos a kenyér legtöbb fajtája (vastag héj, száraz belső)
-Napernyő maffia: a strandon bérelhető napernyő nyugágyakkal napi 2-3000,-Ft-ért (bérlettel valamivel olcsóbb). Sokszor már itthon kötelezően fizetendő “strand szerviz” az utazási irodában 50-70000 Lira egy hétre. Ha nem kötelező, akkor a helyszínen pláne nem érdemes. A saját
napernyővel vigyázni kell, mert erőszakkal is megakadályozzák, hogy felállítsd, de az a miniumum, hogy levetetik, vagy távollétedben szétszedik, netán elviszik. Próbáltam utánkérdezni, valószínűleg papíron nincs ilyen joguk. Vannak úgynevezett szabad strandok is, ahol nincs maffia, de ezért kár kilómétereket gyalogolni.
Pozitívumok:
-a pénzemért lényegében azt kaptam, amit ígértek, illetve amit vártam (igaz, már többször jártam Észak-Olaszországban, így tudtam mire számítsak).
-nagyon korrekt szállás, minden előzetesen ígért paraméter valósnak bizonyult (6 személyes apartmanban hárman “dőzsöltünk”)
-nagyon korrekt ottani fogadó utazási iroda (még a takarítási díjat sem kérték el (50.000,- Líra!), pedig itthon azt mondták érkezéskor kötelezően fizetendő
-közbiztonság
-tisztaság (apartmanban, utcán és tengerparton egyaránt)
-kitűnő ivóvíz (bár nem azt ittuk…)
-a tenger a lényeg és az ott volt! Érdemes korán reggel lemenni a partra, megnézni az apályt és úszni egyet a nyugodt tengerben…
-sok faultatív program lehetőség helyben (vizi vidámpark, sima vidámpark, komoly állatkert, gyerekeknek szórakoztató park, koncertek, hajózás, piac, stb)
Néhány tanács az utazáshoz:
-a szombati turnusváltás miatt Európa egyik fele megindul a tengerpartra, a másik fele pedig vissza. Érdemes Ausztrián át menni (autópálya matrica kb 2000,-Ft). Senki sem néz vadbaromnak, ha 160-180-al közlekedsz (Olaszországra ugyanez érvényes), az autók legalább fele az autópályák belső
sávján így közlekedik. A menetidő szempontjából komoly előny. Trafipaxot még soha sem láttam autópályán.
-Klagenfurt után Tarvisióig többször is dugóba lehet kerülni, mivel az M7-eshez hasonló sávlezárásos építkezések folynak, valamint vannak 2×1 sávos alagutak is, ami ugyancsak beszűkíti a keresztmetszetet. Komolynak látszó dugónál ne legyél szívbajos és szép lassan menj előre a leálló sávban. Én a pici gyerekre való tekintettel megtettem. Ismerősök 4 és fél órát rohadtak a kocsiban az Osztrák-Olasz határon!!!
Olaszországban a tengerparti autópálya kihajtóknál vannak dugók, hosszú sorok várakoznak a fizetésre.
-Aki nem siet, – főleg Olaszországban – mehet az autópályákkal többé-kevésbé párhuzamosan futó piros (vagy akár sárga) utakon is (elérhető sebesség 80-120), sokkal többet látni az országból, nem kell fizetni az útért, és nem biztos, hogy sokkal lassabb ilyenkor.
-Meggondolandó Tarvisió előtt letérni az autópályáról és átmenni Szlovéniába és onnan Ausztriába (az egész Szlovén szakasz kb 10km). Mi 13km-es dugót kerültünk így ki (sehol sem kellett várni egy percet sem!!!) és az Alpok csodálatosan szép Szlovéniában is.
Egyebek:
-az az igazi, ha beszélsz olaszul, ha nem, akkor mindenki németül próbál hozzád szólni (kb a 2 hetes Villám tanfolyam elvégzése utáni szinten…), az angol még keservesebb, a francia kifejezetten ritkaság. Mi az utóbbi hárommal próbálkoztunk…
-Ha komolyabban akarsz autózni, szerezz be egy maximum 1:300000-es léptékü térképet (atlaszt!). Az általában elterjedt kinyitható 1:800000-es csak gyujtósnak jó, a sárga utak 95%-a nincsen rajta (pedig pókháló-szerűen behálózzák az országot)…
-Forintot kint nem érdemes váltani, keveset adnak érte. Nyugati valutákat korrektül váltanak (a Forinthoz képest legalábbis).
-Öreg róka ismerős szerint nyitott és üres kesztyütartóval kell az utcán hagyni az autót (bár mint irtam fentebb, szerintem jó a közbiztonság).
-Pénztárnál 50 Lírára kerekítik az árakat, nem kell meglepődni
Ennyi jutott eszembe, kérdésekre szívesen válaszolok magán Emilben is.
Jó utat mindenkinek!
Bye
Pallós László
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldhetsz levelet – E-mail: szerkesztoutikalauz.hu