Radetzky László: Tanácsok a Görögországba utazóknak – 2008
Friss információk a Görögországba vezető útról az autósokat leginkább foglalkoztató témákban
Június végén töltöttem 10 napot Görögországban, és leírnám utazási tapasztalataimat és javaslataimat. Az útra az Útikalauzban lévő leírásokból készültem fel én is, így az ott leírtakat – például az autópályadíjakról – nem akarom megismételni.
Az indulási időpont megválasztásánál érdemes figyelembe venni a honlapon található segédletet, és elkerülni a török vendégmunkások invázióját. Ez nem csak a határon, hanem a pihenőhelyeken is kellemetlenséget okozhat. Velük Nis-ig autózhatunk együtt, itt a többségük Bulgáriának kanyarodik.
A határokon sorbaállásra lehet számítani egész Görögországig, mivel sokan hétvégén indulnak el Magyarországról és a környező országokból is. Ha lehet választani indulási időpontot, a hétfőtől csütörtökig a legjobb.
A Szerb határon átérkezve csak annak kell pénzt váltania aki tankolni akar kp.-re, vagy szeretne valami frissítőt vásárolni a pihenőhelyeken. Nisig 10-15 kilométerenként vannak a benzinkutak, mind európai színvonalúnak tűnik. A magyar, és osztrák kútnál lehet kártyával fizetni, a többinél nem tudom, de valószínűleg igen. A benzinkutaknál nincs árnyékos hely a parkolásra, viszont nagy részüknél játszóteret építettek a gyerekeknek, amit nagy sikernek számit a pihenő alatt a kicsiknek.
Üzemanyagárak az egész országban egyforma, bárhol is tankolsz! Június végén a gázolaj ára picivel a mienk alatt volt, a benzin ára viszont magasabb a diselnél!!! Nis után ritkábban vannak a kutak, és ha jól emlékszem csak a nemzeti benzinkutak.
Autópályadíjat euróban érdemes fizetni, ebben a pénznemben is adnak vissza! Lehet nyugodtan 10-20 euróssal, és a fémpénzt, és a váltópénzt is elfogadják. Kártyával fizetni lehet, de nem érdemes.
Macedónia sokat fejlődött. A határon átlépve rögtön balra, a két sáv között a pénzváltó. Nem láttam kiírást, de 10 euróért papír nélkül adtak 600 helyi dinárt. Ebből 400 az autópályadíj oda vissza, a maradékon pedig lehet hideg üdítőt vásárolni az aránylag sürün található, ujjonnan épült kutaknál.
Az üzemanyagár jóval olcsóbb mint nálunk, és a külseje már európai színvonalú. Pihenőm ideje alatt sok külföldi állt meg tankolni, de magyar kocsit nem láttam. A Shop-ban 40 dinár egy hideg Cola, 70 dinár egy finom üveges gyümölcslé, miden kutnál 5-7 hűtőszekrény üdítőkkel.
A Macedón és Görög határnál azt tapasztaltam mindegy melyik sorba sorolsz. Az EU sor sokszor hosszabb, és a másikon is átengednek. Minden határon dupla sorbaállás, kétszeres utlevélellenőrzés. Macedónok belépéskor kérték a “zöld kártyát” magyarul!
Görögországban az üzemanyag kb. annyi mint nálunk, de ritkán vannak kutak az autópályák ill autóutak mellett. Pályán drágább településeken olcsóbb, vagyis ugyan az mint itthon.
Én Olympic Beach-en nyaraltam, rengeteg kis market van, és szerintem nem érdemes 10 km-t utazni egy nevesebb üzletláncba. Az üzemanyag, és az időveszteség nem éri annyit.
A tej, kenyér drága, de viszont finom. A tej literje 1.40 EU, a kenyér 1/2 kilója 60 cent. Négy különböző dobozos sör volt 60 centért.
Éttermek nagy részénél magyar étlap, sőt találkoztam magyarul beszélő pincérrel is. Az éttermi árak nem vészesek, majdnem minden 5 EU, de ezért nem kapsz fejedelmi ételt, legfeljebb nem maradsz éhes. A pizza viszont finom de ez már 6-9 EU, de hárman jóllaknak vele. Csapolt sőr 1.80-2.00 EU.
Egyébként rendőrök sürün voltak a szerb részen, de sebességmérővel nem találkoztam. Macedóniában, és Görögországban nem láttam rendőrt.
Belgrádig két útépítés van sáveltolással, nem vészes. A Szerb főváros csúcsidőben zsúfolt, és kifelé bedugul.
Macedóniéban három helyen van útépítés, lámpás irányítással. Max 6 perc piros után 3 perc zöld jön, így ez sem veszélyes.
Mindenkinek jó utat kivánok!
Radetzky László