Szekeres István: Előhang egy később elkészülő albániai íráshoz – 2006
(Népszerű szerzőnk egy olvasói kérdésre összegezte röviden véleményét – még mielőtt a régen ígért művel elkészülne – a szerk.)
A kérdés az Olvasókönyvből: Görögországból hazafele Albánián keresztül jönnénk haza. Kérdésem az lenne mennyire biztonságos, kell e vizum? Ha járt mostanában arra valaki mi a véleménye? Köszönöm a segitséget Amália – Lizák Amália
A válasz:
A Budapest-Szerbia-Bulgária (Napospart) utazáshoz innen tölthető le Szekeres István Az Excel táblába írt program a 2011. május 7-én érvényes üzemanyagárakat és útdíjakat használja, de szabadon módosíthatjuk mi is az adatokat.
En tavaly nyaron jartam utoljara Albaniaban, elotte voltam tobbszor is.
Aktuális üzemanyagárakat itt találsz >>
Az, hogy ajanlom-e, hogy valaki arra menjen, az nagyjabol az illetotol fugg. Nem valo mindenkinek. Kisgyerekkel, vagy negycsillagos szallodahoz szokott turistaknak semmikepp sem ajanlom.
A fo baj az, hogy hiaba a csodalatos tengerpartja, Albania nincs hozzaszokva a turistakhoz, nincs igazan kitalalva. Elofordulnak hosszu szakaszok benzinkut nelkul, mashol meg 50 meterenkent van egy-egy kut. Penzt valtani csak a varosokban lehet (esetleg a hataron), a bankkartya elfogadohelyek szama minimalis.
Az utak altalaban rosszak (esetleg szemelyautoval szinte teljesen jarhatatlanok). Igaz, orult iramban epulnek az uj utak is. Durres es Tirana kozott autopalya van, es Tiranatol Vloraig is egesz jol felujitottak a
foutat. A benzin gyakran gyanus minosegu. A hivatalos szervek (vam, rendorseg) gyakran bunkok, es mindig korruptak.
A kozbiztonsag a mai napig kerdeses. Idonkent hallani utonallasrol, bar messze nem olyan gyakran, mint 97-98-ban, amikor valosagos nemzeti sport volt az elhalado jarmuvek fegyverrel valo feltartoztatasa. Alban ismerosomtol en mindenesetre azt a friss tajekoztatast kaptam, hogy mar nincs kockazat, nyugodtan lehet kozlekedni mindenfele.
Tovabbi negativum a szegenyseg, illetve annak sokfele sokkolo megnyilvanulasa.
Az infrastruktura komoly kihivasokkal kuzd. Gyakoriak az aramszunetek, a viz is problemas. A szemetszallitas hianya altalanos gond.
Ugyanakkor az albanok nagyon kedves, vendegszereto emberek, kifejezetten kedvelik a magyarokat. (Hunyadi Janos es az albanok No 1 nemzeti hose, Szkender beg baratsaga legendas.) Sokan beszelnek nyelveket. Az angol tobbnyire mukodik, de feltunoen sokan beszelnek olaszul. Egyreszt oda jarnak dolgozni, de ennel is fontosabb, hogy az “atkosban” leginkabb az olasz teveadokat volt erdemes nezni, bar ha kiderult, buntetes jart erte.
Az orszag termeszeti adottsagai lelegzetelallitoak. A hegyek, a tengerpart gyonyoruek. A varosokban gyakorlatilag nincs latnivalo, de Tirana belvarosa (a “Blokk”) peldaul kifejezetten kellemes hely. Durresnek fantasztikus (olasz) mediterran hangulata van.
Albania igazi kultursokk — annyira mas minden, pedig legvonalban nagyon kozel van Magyarorszaghoz. En szeretek oda jarni.
Szekeres István
ui. Az albán kormány 2003 május 29-i döntése szerint a magyar állampolgárok vízum nélkül utazhatnak be az országba /vagy utazhatnak át az országon/ és 30 napig tartózkodhatnak ott. Az útlevélnek a beutazás napjától számítva legalább 6 hónapig kell érvényesnek lenni. /A fentiek pontosításáról szóló jegyzékváltás dátuma 2005 április 21./- a külügyminisztérium honlapjáról (06.06.21. – a szerkesztő.)
Szekeres István írásai az Útikalauzban >>
Szekeres István blogja: Hurrabulgaria.blog.hu
Facebook oldala: https://www.facebook.com/pages/Hurr%C3%A1-Bulg%C3%A1ria-a-bolg%C3%A1r-tengerparton-nyaralunk/374681519270902
|
A szerkesztőnek a következő címre küldheted el kérdéseidet, véleményedet – szerkesztoutikalauz.hu
turizmus külföldi utazás nyaralás kirándulás túrázás élmények szórakozás tenger kerékpározás biciklizés