Vedres Ferenc: Néhány nap a világ végén – Lisszabon, Sintra, Fatima, Carvoeiro – Portugália – 2007
Bevezetőként rövid háttér, majd egy változatos csokorban a személyes benyomások – most éppen Portugáliáról, jó képekkel
A felfedezések koráig Portugália volt a világ vége. Itt szűnt meg a szárazföld, innen csak a hatalmas, végtelenek tűnő vizet látni.
Azt a vizet, melyet valós és mesebeli lények, olykor szörnyek népesítenek be. Az Ibériai-félsziget több, mint 500 ezer éve lakott. Kr. e. I. évszázadban kelták, főniciaiak, majd görögök, punok és rómaiak települtek meg e területen. A rómaiak után a vandálok, alánok, vízigótok, és szvének uralták a környéket. Kr. u. 711-től a mórok vették át a hatalmat. 1249-ben a keresztények kiűzik a mórokat, ám Portugália függetlenségét I. János csak 1385-ben tudta megszilárdítani angol segítséggel. Angliával azóta is jó a viszonyuk.
A felfedezések korában a rabszolga kereskedelemmel, majd annak megszűntetésével afrikaiak is letelepedtek Portugália területén. Így az itteni lakosság igen sok színű. Fehértől a feketéig minden bőrszín megtalálható, főleg, hogy korunkban ott is szép számmal akadnak kínaiak is.
Felfedezők emlékműve -Lisszabon |
Lisszabonban szálltunk meg a Turim Europa Hotelban. Ahogy ez lenni szokott, boltot (amint Anna, az idegenvezetőnk mondta: közértet) kellett keresnünk. Plázát azt néhány tíz méter után találtam, de hát az nem közért, magyarul kaja és pia csak szűkös felhozatalban és drágán kapható. Másnap azért megleltem a közértet is. Vannak helyek, ahol egy trafik nagyságú boltra kiírják, hogy market, ha kicsit nagyobb, akkor supermarket. Itt nem . Valami itt is ki volt írva, de nem közismert szöveg. Ráadásul ahogy az ember a kapun benéz, jobbra egy részben leválasztott öt vagy hat asztallal, ülőhelyekkel rendelkező előtér található. Okos dolog, mert ha az ember valamit vásárol és nem akarja azt haza vinni, ott megeheti, megihatja, s mehet tovább a dolgára. A kis „étkezde” után jön a market bejárata egy rendésszel. Belül aztán minden kapható, külön stand van a halaknak ahol az egy méter körüli szárított tonhaltól a különböző rákokig minden kapható.
Szállodánktól rézsút szemben építkeztek. Ott érdekes módon nem tartottak sziesztát, ment a munka. Másik érdekesség, hogy belül zajlott az építkezés. Uniós segítséggel a műemlék vagy műemlék jellegű házak külsejét megtartva, belülről erősítik a falakat, és a belső teret teszik lakhatóvá, komfortossá. A végén a külső részt tatarozzák. Így a belvárosban sok szép ház, palota őrizte, őrzi meg eredeti arculatát. Lisszabon, mint Róma hét dombon épült. Épületeinek nagy része Alfama és Belém városrészek kivételével (melyeket megkímélt a földrengés) az 1755-ös nagy földrengés utáni időkből való. Igaz, hogy sikerült megmenteni, újjáépíteni jó néhány házat, s palotát, de az állapot meglehetősen siralmas volt. József király első embere, a nagy városrendező Pombal márki. Szobra a VII. Edward park délkeleti sarkában, a tér közepén, magas talpazatról tekint a városra.
a Belém erőd | a Szent Jeromos-kolostor – kerengő |
Lisszabon kedvenc közlekedési eszköze a villamos. Sok modern, új kocsi közlekedik. A híres régi villamosok 28-as számmal nosztalgiai járatok s a Chiadotól a Szent György erődig, (melynek falai és bástyái a város szinte bármely pontjáról láthatók) közlekednek. A Tejo folyó partján jutunk el a Belém toronyig, mely Portugália egyik jelképe. Valaha a túlsó parton is volt egy hasonló erőd. A kettő között kifeszített lánc és tűzerejük védte meg a várost a betolakodóktól. Nem messze a toronytól áll a felfedezők emlékműve, melynek fő alakja Tengerész Henrik, ki kezében hajómakettet tartva fürkészi a távolságot a hatalmas víztükrön, az óceánon. Sétánkat a brazil zene hangjai teszik hangulatosabbá. A következő látnivaló a Világörökség tagja a Szent Jeromos-kolostor gazdagon díszített, monumentális épülete Vasco da Gama és Luis de Camoes síremlékével.
A fővárosból indulva néhány helyet meglátogattunk a környéken. Sintra fő látványossága a királyi palota. Konyhájának két kéménye messziről felhívja az utazó figyelmét. Óvárosa jellegzetesen mediterrán. Aki a kastélyokat szereti Queluz-t se hagyja ki, főleg a parkja gyönyörű, impozáns.
a Nemzeti Palota Sintrában | Queluz kastélya |
Cabo da Roca Európa legnyugatibb foka, a „világ vége”. Előttünk lenn az óceán, a hatalmas messzeség, körülöttünk s felettünk a szél az úr. Fatima az a kisváros, mely 1917. május 13-a után vált jelentőssé és már nem csak egy város a Portugál városok között,, de sokaknak megnyugvást, megváltást ígér. Az előbb említett napon három pásztorgyereknek (elmondásuk szerint) megjelent előttük Szűz Mária. A következő fél évben minden hónap 13-án, a Szűz által megjelölt helyen újra és újra megjelent előttük és szólt hozzájuk. Októberben már 70000 hívő gyűlt össze, mikor is mindent eláradó fény támadt és a beteg vagy fogyatékos hívők egy részénél csodás gyógyulások jelentkeztek. 2000-ben II. János Pál pápa a két már meghalt gyermeket Jacintát és Francescót félmillió résztvevő jelenlétében boldoggá nyilvánította. Lucia, a harmadik résztvevő akkor 93 éves volt, egy coimbrani zárdában élt. A kiépített zarándok út érinti a látomás helyét, a magyar kálvária 14 stációját, a Szent István-kápolnával, majd a bazilika impozáns épületénél ér véget. A legbuzgóbbak ezt az utat térden kúszva, többen szeretteiktől kísérve teszik meg.
Cabo da Roca vad partja | Fatima |
Tovább utazva Batalha, Nazaré és Obidus városok látnivalói után még egy éjszaka Lisszabonban majd irány Algavre tartomány.
Olyan 250 km buszozás sík, majd dombvidéken keresztül szőlő, narancs, olíva és paratölgy ligeteken , erdőkön és mezőkön át egyre csak délre. A parafa itt nem csak a dugóról szól
(néhány állam megkérdőjelezi a létjogosultságát a boriparban), de gyártanak belőle a mágneses díszektől kezdve a pénztárcáig sokféle, turisták által keresett cikket. Az 1970-es években mezőgazdasági reform címszó alatt a nagyobb gazdaságok nagy részét feloszlatták. Az egyéni kisgazdaságok viszont az aluliskolázottság miatt nem tudták azt a bevételi szintet sem tartani, mi azelőtt volt. Így visszahívták a hozzáértő nagygazdákat, s valamennyire helyreállt a mezőgazdaság.
Nazaré strandja | Obidos – utcarészlet |
Carvoeiro egykori halászfalu, ma kisváros egyik szállodája adott otthont, festői tengerparttal, kényelmes szobával és jó ellátással. Pihenés, séta. Nem messze a szobánk ablakától a lentebbi tetőn sirály család élt három csibével.
Meglestük a szeretetteljes gondoskodást, a család ünnepét és hétköznapjait. Részt vettünk a helyiek és a vendégek életében. A parkolóban a portugálon kívül spanyol, francia, angol és olasz kocsik. Mellettem egy máltai férfi (nem sétál, nem siet) menetelt el katonás testtartással. Forgalom és építkezés. Kirándulás Szent Vince szélfútta fokán, Sagras és Lagos kikötőjében, óvárosában és szikláin, Silves várában és dómjában, Albufeira üzletsorán.
Carvoeiro | Sirálymama |
Algarve-öböl Carvoeiroban | Lagos sziklái |
Időnk lejárt. Vissza a reptérre. A Tejo folyó medrében, apály lévén férfiak, nők és gyermekek nagy egyetértésben rákokat, kagylókat szedegettek.
Vedres Ferenc
A szerző írásai Az Útikalauzban
Vedres Ferenc: A Vezúv felett most kék az ég – 2007
Vedres Ferenc: Dél-olasz kalandozás – 2007
Vedres Ferenc: Egy csipetnyi Törökország – Antalya, Kekova, Pamukkale – 2002
Vedres Ferenc: Három sziget a 3000-ből – Szamosz, Korfu, Szantorini – Görögország – 2006
Vedres Ferenc: Herceg-Novi – Kotor – Montenegró – 2004
Vedres Ferenc: Lisszabon, Sintra, Fatima, Carvoeiro – Portugália – 2007
Vedres Ferenc: Néhány óra Albániában – 2003
Vedres Ferenc: Palermo, Etna, Ustica-sziget – Szicília – Olaszország – 2001
Vedres Ferenc: Tenerife – Egy kis Európa Afrika partjainál – 2005
Vedres Ferenc: Valletta – Málta – 2003
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldhetsz levelet E-mail: szerkesztoutikalauz.hu