Karintia nevezetességei – az ONIK anyaga alapján – 2001
Fürdőruhával a csomagban a művészet és kultúra álélése? Karintiában ez nem ellentmondás. Ausztria legdélibb tartománya nemcsak 200 kristálytiszta tavával vonzza magához a látogatókat, hanem mint igazi kulturális “kincses sziget” is. Ausztriában egyedülálló módon a legkisebb területen a műkincsek legnagyobb gazdagsága itt lelhető fel. A várak, kastélyok és székesegyházak megtekintése után már csak egy ugrásnyira a hűsítő habok várnak.
“Ein Schloß am Wörthersee” (Kastély a Wörthi-tónál) – ez egy híres tévésorozat címe. Habár a cselekmény szabad kitaláción alapul, az okkersárga reneszánsz kastély a valóságban is létezik. Az elegáns fürdőzőhely, Velden szimbóluma korábban szálloda volt, és olyan illusztris személyek szálltak meg itt, mint Windsor hercege, Soraya ex-császárnő és Kirk Douglas, a hollywoodi csillag. Ma a Veldeni kastély a multimilliomos Gunter Sachs tulajdona.
Velden korábban és ma is prominens személyiségek kedvelt találkozóhelye, akik szívesen múlatják az időt az egész évben nyitva tartó Casino Velden-ben és annak tóteraszán. A Veldeni kastély alkalmas kiindulópont a Wörthi-tó körül elhelyezkedő kulturális értékek megismerésére. Különösen izgalmasnak ígérkezik egy utazás az egyik Wörthi-tavi hajóval, amelyek közvetlenül a Veldeni kastély előtt állnak meg. “A magas fekvésű tó” lenyűgöző kilátást nyújt a századforduló Wörthi-tavi építészetére. A tóparton elhelyezkedő nyári villák sokaságában az egyik talán legmutatósabb fürdőház a “Werzer-Badehaus”. Ez a környezet Johannes Brahmsot is megihlette. “A Wörthi-tó egy érintetlen föld, ahol melódiák szárnyalnak, úgyhogy az embernek vigyáznia kell, nehogy egyet is eltaposson” -így vélekedett erről a vidékről Brahms, aki 1877-től kezdve több éven át a Wörthi-tavat választotta zeneszerzése helyszínéül. Ennek állít emléket a zeneszerző háza és az évente megrendezésre kerülő Brahms Zenei Hetek. Egy másik ismert osztrák komponista, Gustav Mahler 1900-1907 között minden nyáron felkereste a Wörthi-tó déli partján található Maiernigget. Az erdőben lévő Gustav Mahler Emlékház ma egy kisebb múzeum, ahol a partitúrák másolatai kaptak helyet. Ezen a helyen keletkezett Mahler negyedik, nyolcadik szimfóniája, valamint az ötödik kezdete.
A Wörthi-tó déli partján egy sziklanyúlványon magasodik a Maria Wörth templom. A festői szépségű hely – a tóban egy félszigeten, kedvező fekvéssel – Karintia egyik legromantikusabb helye, és a házaspárok körében igencsak kedvelt. A templomlátogatás mindenképp megéri a fáradságot, hiszen – többek között – a barokk oltáron foglal helyet a Szűz Mária szobor, amely Karintia legfinomabban kimunkált gótikus faragványai közé tartozik. A Pyramidenkogel csúcsról – amely kilátótoronnyal is rendelkezik – majdnem lélegzetelállító körkép nyílik a Wörthi-tóra és a karintiai tájra.
Karintia tartományi székhelyét, Klagenfurtot gyakran nevezik a “Wörthi-tó rózsájá”-nak. A város a Wörthi-tónál fekszik, és Európa legnagyobb tavi strandfürdőjét mondhatja magáénak.
A 100 ezer lakosú várost a XVI. és XVII. században olasz építőmesterek építették, a mediterrán hangulatot Klagenfurt a mai napig megőrizte. Ahol a monda szerint egykor sárkány tanyázott, ott ma apró utcácskák, több mint 50 romantikus árkádos belső udvar, templomok, városi palota, kávéházak és butikok csábítanak egy kellemes sétára az Óváros területén. A tartományi székhelyen az egyik legnagyobb élményt a “Minimundus”, “A Wörthi-tó apró világa” meglátogatása nyújtja. A világ legnevezetesebb építészeti remekműveinek több mint 170 miniatűr modellje – valósághű ábrázolásban és 1:25 méretarányban – különleges “világutazásra” hív.
Európában egyedülállónak tekinthető a Wörthi-tó színpada. Más tószínpadokkal ellentétben itt az egész színpad – a nézőteret is beleértve – a Wörthi-tavon “úszik”. 2002 júliusától augusztusáig a tószínpad műsorán a “Jézus Krisztus szupersztár” sikermusical szerepel. Információ & jegyrendelés a Stadttheater Kärnten színháznál, a +43/463/54064 telefonszámon.
Karintia – A történelem kincseskamrája
A Wörthi-tótól és a közép-karintiai térség többi fürdőtavától mintegy félóra autóút Karintia álomvára, a Hochosterwitz vár; ez a tartományi székhelytől, Klagenfurttól északra helyezkedik el. A rendkívüli épület egy, a felszínből szabadon kiemelkedő sziklakúpon helyezkedik el. A 14 várkapu talán meghatározó szerepet játszott abban, hogy a Hochosterwitz várat az ellenség sohasem tudta elfoglalni. Napjainkban kényelmes sétaút, sőt még egy “lovaglift” is vezet a várudvarba; itt az érdekes vármúzeumban egy akkoriban Karintiában élő magas, két méter feletti férfi felszerelése kerül bemutatásra.
A Hochosterwitz várhoz Zollfelden keresztül vezet az út, amely a történelem kincseskamrája. Kelták és rómaiak, szlávok és karolingok hagyták itt “ujjlenyomataikat”, Zollfelden és környező magaslatain. Maria Saalban Karintia legimpozánsabb templomvárának két hatalmas tornya vonja magára a figyelmet. Zollfeldtől néhány kilométerre északra áll a Herzogstuhl, a római kori kövekből készült hatalmas kétszemélyes ülőhely. A Herzogstuhl az európai térség legjelentősebb jogi emlékei közé tartozik, onnan a középkorban a hercegek a karintiai jogrendszerről beszéltek és hűbéri birtokokat adományoztak.
Sokkal korábban, a rómaiak idején Zollfeldnél terült el a római város, Virunum, Noricum tartomány fővárosa. A Zollfelden túli Magdalensbergen, a Régészeti parkban ismerhető meg a késő kelta, kora római település gazdag múltja.
A karintiai középkorba nyújt bepillantást egy kulturális séta a karintiai Gurktalba és Friesachba, a várak városába. A világhírű Gurki dóm egy román kori ékszer, amely az alpesi térség egyik legnevezetesebb böjti kendőjét rejti. Különösen lenyűgöző a kriptarész, amelynek boltozatát 100 mattan csillogó márványoszlop tartja.
Friesach, a várak városa az érintetlen vizesárkokkal együtt megőrizte középkori városképét. Sétálgatás közben az ember egyszerűen csak elengedi magát, a híres templomokra minden esetre ajánlatos több időt szánni. A 2001. évben Friesachban kerül megrendezésre a karintiai tartományi kiállítás, a “Középkori színtér”. Szintén Friesachban található Karintia 1. művészhotele: az 1100 m2 területű külső homlokzat, továbbá az 500 m2 Tiffany üvegfelület, valamint a 110m 2 ólomüvegezés rendkívüli és lenyűgöző hangulatot kölcsönöz a szállodának.
Görtschitztalt elhagyva Hüttenberg felé vezet az út. Ezen a környéken, Karintia “vasszívében” már a kelták is vasércet bányásztak. Hüttenberg egyúttal a neves kutató, Heinrich Harrer szülő- és lakhelye is. Tibetből, Új-Guineából, Afrikából és Dél-Amerikából származó emléktárgyak népesítik be a Heinrich Harrer Múzeumot, amelyet a dalai láma 1993-as látogatásakor nyitottak meg.
A Faaker és az Ossiacher See vidéke
A Villach, Ossiacher See és Faaker See körüli régió hegyi és tóvidékben bővelkedik. Villach 55 ezer lakosával Karintia második legnagyobb városa; az olasz határ közelsége, valamint a mediterrán életérzés miatt pedig úgy tekintik, mint egy “kaput dél felé”. A csodálatos templomok, a Villachi Közlekedési Múzeum és a szép óváros egy kellemes sétára hívogatnak. A Therme Warmbad Villach már a rómaiak idején is ismert volt, ma nemzetközi gyógycentrum. Az “élményfürdőben” vízi csúszda, szaunavilág és fitneszcenter várja a vendégeket.
Az ossiachi bencés kolostor apátsági templomában a nemzetközileg is elismert zenei fesztivál, a “Carinthischer Sommer” keretében minden évben koncerteket rendeznek. Itt olyan sztárok vendégszerepelnek, mint a zongorista Rudolf Buchbinder és az operadíva Graca Bumbry.
A kabarétól kezdve a musicalen és jazzen át egészen az operáig terjed a Finkenstein várnál nyaranként megrendezésre kerülő vári ünnepi játékok programpalettája. A csodálatos környezetben, a Faaker See felett 850 méter magasságban elhelyezkedő váraréna ezer látogatónak biztosít helyet – ez egy különleges “koncertterem”.
Villach környékén fekszik a Landskron vár impozáns épületegyüttese, egykor díszes reneszánsz kastély. A várétterem panorámaterasszal és “lovagi ebéddel” várja a vendégeket. A Landskron vár sólyomröptetője a ragadozó madár mindennapos repülési bemutatóiról híres, a hasonlóképpen itt létrehozott “Majompark” japán makákók élettere, amelyek elsősorban a fiatalabb látogatók szívét dobogtatják meg. Mintegy 5 kilométerre, Treffenben található a néhány száz anyagmaradékból készített rongybabát bemutató híres Elli Riehl Babamúzeum, ahol a modellek arcai a helyiekre emlékeztetnek.
A Faaker See melletti Egg – mint Karintia egyik legromantikusabb helye – rövidebb-hosszabb tartózkodásra csábít. Itt áll talán a leghíresebb “Marterl”. Karintiában így nevezik azokat az útszéli szentképes fákat, amelyek az Ó- és Újszövetség jeleneteit örökítik meg. Erről a helyről a barokk művészeti élményen kívül lenyűgöző kilátás nyílik a Faaker See türkizkék vizére, háttérben a Mittagskogel heggyel.
Villachtól és a Faaker See-től indulva a Karawanken hegyvonulat lábánál Rosental fedezhető fel. A legjobb megoldás, ha kerékpárral indulunk, hiszen a Drau folyó mentén kiválóan kiépített bicikliút halad végig. A “Rosentaler Schlösserstraße” mentén a látogatók előtt több magántulajdonban álló kastély nyitja meg kapuit. A kapuk mögött gyakran váratlan nevezetességek bukkannak elő – mint a Rosegg kastélyban a Viaszfigurák Múzeuma és a vadaspark, vagy egy látványokban bővelkedő művészeti galéria az Ebenau kastélyban. A méhészeti múzeum, a ferlachi Puskaműves Múzeum és a vadromantikus “Tscheppa-szurdok” mind egy rosentali látogatásra csábítanak.
A Faaker- és Ossiacher See vidékétől nincs messze Bad Kleinkirchheim, a kedvelt gyógyfürdő és üdülőhely. Ausztria legrégibb gyógyfürdőjében a két termálfürdő – a Römerbad és a Kathreintherme – a kikapcsolódás és a wellness területén minden igényt kielégít. Bad Kleinkirchheim mind nyáron, mind télen igen színes szabadidő-programot kínál – golfozás, síelés, sífutás, lovaglás – az “All inclusive-hetek” ideje alatt pedig ez a sokrétű szabadidő-kínálat ingyen áll a vendégek rendelkezésére. Bad Kleinkirchheim közelében, közvetlenül a Nockberge Nemzeti Parkban található Ausztria legrégebbi falusi fürdője, a Karlbad.
A Millstätter See vidéke
Egész nap csak fürdőzés és kikapcsolódás a tónál, esténként pedig koncertek és színházi előadások: a Millstätter See-nél mindez lehetséges. A látványos keresztfolyosóval büszkélkedő Millstatt apátságban évente rendeznek különféle kulturális eseményeket. Ezek közül a legismertebb a májustól októberig tartó “Millstätti Zenei Hetek”, amelynek programján vonós hangversenyek és orgonazene szerepel. “Szabad a színpad” – langyos nyári estéken ez a jelmondat hangzik el a Spittal/Drau közeli Porcia reneszánsz kastélyban. Az éjszaka csillagos ege alatt, a reneszánsz árkádok és vastag várfalak előtt bemutatott híres komédiák a nézőközönséget vastapsra késztetik.
Érdemes egy kirándulást tenni Gmünd négy városkapuval büszkélkedő, középkori városába. 1944-1950 között Ferdinand Porsche Gmündben üzemeltetett egy tervezőirodát, és itt építette meg a Porsche 356 első prototípusát. A nagy becsben tartott Porsche-gyűjtemény a Porsche Autómúzeumban csodálható meg.
Gmünd városhatárán kívül helyezkedik el az egyedülálló megosztott templom, a Kreuzbichl kápolna: ezt egy út szeli ketté, amely az oltártermen és az árkádsoron halad keresztül.
A Lieser- és Maltatal a családi üdülési specialisták körében mint a “Csecsemők völgye” különleges hírnevet szerzett magának. A csodaszép panorámaút, a Malta-Hochalmstraße morajló vízesések mellett halad egészen a hatalmas Kölnbrein gátig. A 200 méter magas völgyzáró gát bejárható, a hegyi étterem különleges szolgáltatása: egy nemzeti parkról szóló film és a víz erejét bemutató multimédia-show.
A dél-karintiai tavak vidéke
A Klopeiner See és a Turner See vize nyáron akár a 28 oC-os fürdőzési hőmérsékletet is elérheti. Másfajta lehűlést garantál az Obir cseppkőbarlangnak – Ausztria egyik legimpozánsabb természeti csodájának – a meglátogatása. Az 1,3 kilométer hosszú túra a barlang bizarr világában vezet körbe. Még egy érdekes cseppkőbarlang található a dél-karintiai Griffenben, Peter Handke költő szülőhelyén.
Érdemes egy kirándulást tenni a karintiai Lavanttalba, amelyet gyümölcstermesztése miatt “Mustparadicsom”-nak is neveznek. A “Mostland expressz” egy személyvonat, amelynek állomásai kedélyes borozók – ahol karintiai uzsonnát szolgálnak fel – és szeszlepárló üzemek.
Ausztriában az egyházi művészet egyik legértékesebb gyűjteménye a lavanttali St. Paul bencés apátságban található, ahol rendszeresen szerveznek kiállításokat. Különleges látnivaló a 60 ezer kötetes könyvtár, amely a régi kéziratokat tekintve a bécsi Nemzeti Könyvtár után a második legfontosabb. Korábban az apátság tulajdonát képezte egy 42 soros Gutenberg-biblia, amelyet a háborúk közti időszakban el kellett adni az amerikai törvényhozásnak. Napjainkban az amerikai elnökök erre a bibliára esküsznek fel. A bencés apátságot azonban e biblia nélkül joggal nevezik “Karintia kincsesházá”-nak.
A Weissensee és Lesachtal vidéke
A felső-karintiai hegyvidék ölén fekszik a Weissensee, Karintia legmagasabban fekvő (930 m) fürdőtava. A kristálytiszta, karibkék víz nyáron akár 24 oC-ra is felmelegszik, a Weissensee azonban minden télen Európa legnagyobb, állandóan befagyó jégfelületévé változik. Érintetlensége miatt a Weissensee a “Környezetvédelem és Turizmus Európai Díját” kapta meg. Az “Év tájegysége” elismerésben Lesachtal, az egyik legeredetibb alpesi völgy részesült. A “Száz malom völgyében” – Lesachtalt a vízimalmok miatt így nevezik másképp – található hegycsúcsokkal körülvéve Maria Luggau, az ősi zarándokhely. 1886-ban a barokk zarándoktemplomot, a “Maria Schnee”-t II. János Pál pápa bazilikává nyilvánította – ez egyébként Karintia egyetlen bazilikája.
A háromezres csúcsok világa
Mölltalban kezdődik a két- és háromezres, impozáns hegycsúcsok birodalma. Mindenek felett ott magasodik a Großglockner, amely 3798 méterével Ausztria legmagasabb hegye. Éppen 200 évvel ezelőtt elsőként egy lelkész kapaszkodott fel erre a csúcsra – ez elegendő ok volt a karintiai polgároknak, hogy 2000-ben ezt az évfordulót ünnepségekkel és kiállításokkal méltóan megünnepeljék. Napjainkban a Großglockner-Hochalpenstraße útvonalon kényelmesen eljutunk a Großglockner lábához; az út mentén múzeumok és szemléltető táblák magyarázzák a természeti jelenségeket. A flattachi Ragga-szurdok Ausztria egyik legcsodálatosabb vadromantikus és járható szurdoka.
A Großglockner máig töretlen bűvereje főúri méltóságokat is rabul ejtett. 1856-ban Ferenc József császár és felesége, Sissi útnak indult a Großglocknerhez, hogy megcsodálják a Pasterzen gleccsert. A császár a Heiligenblutról négy óra alatt kapaszkodott fel arra a hegynyeregre, amelyet azóta úgy neveznek, hogy “Franz-Josefs-Höhe”. A császár több mint két órát időzött el ott – szótlanul és tiszteletteljesen. A lóháton közlekedő Sissi császárnő kissé lejjebb fordult meg, pontosan ott, ahol 20 évvel később az alpesi egyesülés megépítette a Glocknerhaust. A császárról elnevezett magaslatról kitűnő kilátás nyílik Ausztria leghosszabb gleccserére, az impozáns 9,4 kilométeres Pasterzen gleccserre.
Információ:
Kärnten Werbung, Casinoplatz 1, A-9220 Velden
Tel.: +43/463/3000
Fax: +43/4274/52100-50
E-mail: info@kaernten.at
www.kaernten.at
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldhetsz levelet – E-mail: szerkesztoutikalauz.hu