Ruzsinszki Zita: Zarándoklat II János Pál pápa nyomában – Lengyelország – 2013
Érdekes fotókkal, videókkal illusztrált beszámoló egy vallási célú csoportos kirándulásról
Wadowice Wieliczkai sóbánya Czestochowa Jasna Gora Krakkó-Lagiewniki
Tiszaújvárosi és miskolci hívek kis csapata Varga Bertalan – Berci Atya lelki vezetővel indult útnak 2013. május 23-án Lengyelországba.
Első célállomás Wadowice a kb. 20.000 főt számláló kisváros, mely Krakkótól 50 kilométerre fekszik. Kiemelkedését a többi lengyel település közül Karol Vojtylának köszönheti, aki 1920. május 20-án született Wadowicében, és 1978. október 16-án választották pápává.
II János Pál pápa halála után Wadowice keresztény zarándokhellyé vált. Érkezésünkkor szinte már megtelt az autóbuszok parkolója. A csendes ima után pápai krémes sem jutott mindenkinek, mert a környező cukrászdák nem bírták az iramot tartani a gyermekcsoportok érkezésével. Pedig, ha valaki itt jár érdemes megkóstolni a finom édességet, ami Karol Vojtyla kedvenc süteménye volt.
Ha szemben állunk a Legszentebb Szűz Mária Bemutatásának bazilikájával, amelyben a kis Karolt is keresztelték, balra II János Pál pápa szülőházában berendezett emlékmúzeumot találjuk, de a kígyózó sorokról is könnyen felismerhetjük. Jobbra az információs iroda, ahol számos kiadványt, térképet kaphatunk.
Túl sokáig sajnos nem időzhettünk itt, mert a Wieliczkai sóbányához pontosan kellett érkeznünk. Magyar nyelvű kísérővel leereszkedtünk az UNESCO Világörökségi listájára elsők között, 1978-ban felvett világhírű 700 éves sóbánya mélyébe. A zarándokútvonalat végigjárva megismerkedhettünk a sóból, illetve fából épített kápolnákkal, a bányász tradíciókkal. Nem a megszokott turista útvonalon, hanem a zarándokok útján. Így lehetőség nyílt ott is a közös imádságokra.
A szállás a bányától csupán 3 kilométerre a Gorsko Hotelben volt, melyet bátran ajánlok minden utazónak. Tiszta felújított szobák, svédasztalos széles választékú reggeli, és nagyon finom tradicionális vacsora, ahol nagyon szeretik a magyarokat, és szívesen látott vendégek vagyunk.
Másnap reggeli után az ország lelki fővárosába Czestochowába utaztunk tovább. Útközben megnéztük a II János Pál pápa életéről szóló filmeket: “Az ember, aki pápa lett”.
Czestochowa Jasna Gora kolostora Lengyelország nagy tisztelettel övezett zarándokhelye. Krakkótól 143 km-re a Warta folyó mellett található.
A Jasna Gora vagyis Fényes Hegy kolostort 16 Magyarországról érkezett pálos szerzetes alapította 1382-ben. Itt található Európa egyik legismertebb ikonja a Fekete Madonna. A kegykép, melyet a hagyomány szerint opolei Ulászló hozott magával Ruténiából, a Szűz Máriát ábrázolja bal karján a gyermek Jézussal. A legenda szerint Szent Lukács evangélista festette egy cédrustáblára, amely a Szent Család otthonából származott. Évente sok millióan zarándokolnak el ide, hogy imádkozzanak a Szűz Mária égi közbenjárását kérve.
A felső képen magyar királyok arcképei
A kolostor Lengyelország történelmének egyik fontos helyszínévé vált 1655-ben, a svéd hadjárat idején. A 3000 fős sereg ellen 40 napig védte a kolostort 170 katona, 20 nemes és 70 szerzetes. A lengyelek a győzelmet a Szűz Anya közbenjárásának tulajdonították. 1656-ban János Kázmér király lembergi esküjében hálából a kép, a kolostor és az ország megmeneküléséért Lengyelország Királynőjének nevezte a Jasna Gorai Szűzanyát. 1717-ben XI. Kelemen pápai koronát ajándékozott a kegyképnek. Az ünnepélyes koronázás megerősítette Mária királynői szerepét a lengyel Egyház életében. Boldog II János Pál pápa itt ajánlotta Mária oltalmába pásztori küldetését, híres jelmondatával: “Egészen a Tiéd vagyok Mária!”.
A Jasna Góra kolostor minden nap látogatható: 05:00-21:30-ig. Reggel 05:30 Szűz Mária ima órája. 06:00 pedig a Szűzanya kegyképének kinyitása, melyet délben bezárnak és 13:30 órakor nyitnak meg újra. Szombaton és vasárnap, valamint ünnepnapokon 13:00-14:00 óra között zárják a kegyképet.
Szentmisét a Szűzanya kápolnában latin nyelven és a Jasna Gora Bazilikában szinte folyamatosan hallhatunk egész nap. Lehetőség van helyet foglalni a kápolnákban saját mise megtartására is, melyhez a lelki vezető részére miseruhát és minden kelléket biztosítanak. Eredetileg a Kegykép kápolnájába próbáltuk foglalni a misét, de végül a Rózsafüzér kápolnában kaptunk helyet. Berci Atya nem bánta, azt mondta itt legalább sokkal nyugodtabb körülmények között imádkozhat együtt a kis csapat.
Mise a Rózsafüzér kápolnában – közben láthatunk néhány képet is a kolostor területéről
A mise után mindenki szabadon ismerkedhetett meg a szent kerülettel. Az információs központban magyar nyelvű tájékoztatót is kaphatunk, valamint egyéb kiadványokat. Számos ajándékboltban vásárolhatunk kegytárgyakat, ha pedig megéhezünk éttermeket, és büféket is találunk az autóbusz parkoló mellett. A kolostor hivatalos oldala: http://www.jasnagora.pl/
Zarándok utunk utolsó napját Krakkóban, a Lagiewniki negyedben töltöttük, ahol 1998-ban kezdték meg építeni az Isteni Irgalmasság Bazilikáját, melyet 2002-ben II. János Pál szentelt fel, de már az előtt is mozgalmas zarándokközpont volt. A templom egyik érdekessége a bazilika alatti részben található, különböző országokból érkező zarándokok számára tervezett 5 kápolna, amelyek közül az egyik magyar. A kápolnákat úgy tervezték, hogy egyszerre több nyelven lehessen bennük kényelmesen imádkozni.
A magyar kápolna kialakítását Antalóczy Lajos atya szorgalmazta. (Ő adta ki magyar nyelven 1988-ban Szent Fausztina nővér naplóját.) Katona István egri püspök folytatta ezt a munkát sok más segítővel együtt. A kápolna teológiai-művészeti koncepcióját Puskás László görög katolikus pap és festőművész dolgozta ki és készítette el feleségével, Nadiával együtt 2003-2004 között. A díszítés mozaiktechnikával készült, a képeken közös, lengyel-magyar szenteket és boldoggá avatottakat láthatunk. A kápolna a Szentek közössége nevet kapta. Ez a kápolna a Magyar Katolikus Egyház adománya.
A kápolnát 2004 október 9-én szentelte fel Erdő Péter bíboros, prímás, Esztergom-budapesti érsek.
A mellette található kolostort 1889-ben alapította Lubomirski herceg. A hely egy lengyel szent, Faustyna nővér kultuszához kapcsolódik. A kegytárgy árusító boltokban megvásárolhatjuk magyar nyelvű kiadásban is Faustyna naplóját.
Ahogy megérkeztünk, Berci Atyával a “színfalak mögé” siettünk, megkérdezni a magyar kápolnába kaphatnánk e fél órát a magyar mise megtartásához. A kedves nővér jó hírrel fogadott, hogy akár 9-kor kezdhetünk is. Berci Atya nagyon szép miseruhát kapott. Amíg felkészült, a csapattal felsorakoztunk a kápolna bejáratához. Még várakoztunk a kedves nővér felajánlotta, hogy a német kápolna már megüresedett, de ragaszkodtunk a magyarhoz, mondván azon a 10 percen már igazán nem múlik.
Mise a magyar kápolnában, a végén pedig körbe járjuk a Szent kerültet Berci Atya vezetésével
Eredeti tervünk az volt, hogy előbb elindulunk visszafelé, hogy mindenki tudjon édességet és sajtot vásárolni, de érkezéskor meglepetten tapasztaltuk, hogy az elmúlt két évben sok változás ment végbe. Többek közt az is, hogy a parkoló mellé olyan sok árus telepedett, hogy emiatt igazán nem lett volna érdemes tovább sietni, hiszen itt is meg kapott mindenki mindenféle csemegét. A finom füstölt sajtokat, a krowkát (tejkaramella), és a sliwkát (csokival bevont aszalt szilva) is.
Bővebb információk magyar nyelven: http://www.milosierdzie.pl/lagiewniki/index.php/hu
Eddigi szokásos turista kirándulásaink alkalmával még sosem tűnt fel, amire Berci Atya rávilágított, Lengyelországban az új lakóteleppel épül a templom. Ez is igazolja a lengyelek mennyire vallásosak. Csodálatos az is, amit Berci Atya mondott, hogy már szinte zavarba ejtő az a hatalmas tisztelet és szeretet, amivel a magyar papokat fogadják.
2006. január 2-án alapították meg a “Ne féljetek!” II János Pál pápa központot. A centrum a kutatómunka, a párbeszéd és az imádság házaként szolgál. Kápolnájában őrzik II. János Pál pápa vérereklyéjét, melynek ünnepi elhelyezésére 2011. június 1-én került sor Stanislaw Dziwisz krakkói bíboros érsek, a pápa egykori magántitkára elnökletével. A tanulmányi központ, mely önkénteseknek is helyet ad, azt a küldetést vállalta, hogy széles körben ismertté teszi és terjeszti II. János Pál egyházi tanítását és lelkiségét.
Egy mobilmúzeum
Aki Krakkóba utazik, ne csak az óváros utcáit járja végig és a Wawelt látogassa meg, hanem tegyen egy kis kitérőt Lagiewnikibe, mert egészen biztosan meg fogja érinteni a hely szelleme, akkor is, ha nem, vagy csak kevésbé vallásos.
Ruzsinszki Zita
Ruzsinszki Zita írásai az Útikalauzban >>
Az Útikalauz további útibeszámolói és más írásai Lengyelországról >>
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldheted el kérdéseidet, véleményedet – szerkesztoutikalauz.hu
turizmus külföldi utazás nyaralás kirándulás túrázás élmények szórakozás tenger kerékpározás biciklizés