Varga István: Monostori erőd, Komárom – 2001
Közép-Európa legnagyobb újkori erődje 1850 és 1871 között épült a Bécset védő komáromi erőd rendszer egyik utolsó elemeként. Korának legfej lettebb haditechnikai elvei alapján, a legigényesebb
építési technikával készült: ma is lenyűgöző a gondosan faragott kövekből épített vaifalak és bástyák,
földsáncok, föld alatti kazamaták szövevényes hálózata.
A hatalmas körbezárt udvar körül közel 30 ezer m2 fedett terület biztosította a több ezernyi katona ellátását, kiképzését, gyógyítását. Az erőd egy évszázadon ár a magyar honvédség katonagenerációit szolgálta, bár a harci események szerencsére elkerülték. Az elmúlt évtizedekben a Szovjet csapatok használták, ennek során minden eredeti be rendezés, még a padlóburkolat is elpusztult. Ugyanakkor az erőd, mint építmény szinte teljesen érin tetlenül vészelte át a korszakot.
A szovjet hadsereg távozásával az erőd katonai szerepe végleg megszűnt. A korábban rejtőzködő, késő klasszicista stílusú hadtörténeti műemlékünket ma mára nagyközönség is látogathatja. A had kultúra emlékei iránt érdeklődőket kisebb múzeumi bemutató és szakszerű vezetés varja. Egyedülállóan izgalmas kirándulásokra’ nyílik lehetőség a 70 hektáros területen. Különleges élmény felfedezni a félhomályos, végeláthatatlan teremsorokat és a zegzugos folyosókat, a bonyolult rendszerben kialakított lőrésekkel és ágyúállásokkal tagolt bástyákat, a regimentet ellátó pékséget, a falra festett oktatótáblákat és feliratokat, az egykori istállókat, vagy akár a Duna-part ártéri erdejét. Az erődlátogatás Komárom gazdag múzeumainak megtekintésével és a rév-komiromi oldalon fekvő Óvár meglátogatásával egészíthető ki, így egyre inkább beépül a Dunántúl turistacsalogató nevezetességeinek sorába, vonzó célpontjává válik mindaz egyéni és családos országnéző körutaknak, mind az utazási irodák által Szervezett túráknak.
Bár az erőd lepusztultságábm és üresen is vonzó. a helyreállítás és a fenntartás finanszírozhatósága és vonzerejének növelése érdekében még további jelentős beruházások szükségesek. Ennek érdekében kormányhatározattal, a kulturális, a honvédelmi és á pénzügyi tárca, a megye, a város és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság közös alapitásában jött létre a Monostori Erőd Hadkultúra Központ Közhasznú Társaság, mely 2000. júliusl-jétől lett a monostori erőd vagyonkezelője. Jelenleg még kidolgozás alatt áll az összetett műemlék-fejlesztési program, melynek sikere esetén néhány év alatt itt egy európai rangú, különös és vonzó, élmény helyszín” alakulhat ki. A társaság a hazai idegenforgalom és a sikeres nyugat-európai tapasztalatok felhasználásával a műemlék passzív értékeit aktív kulturális rendezvények és vendégváró programok sorával tervezi kiegészíteni. Eltérően sok pusztuló műemléktől, az erőd már jelenlegi állapotában is képes kisebb és nagyobb rendezvényeket befogadni. ezzel a helyreállítás folyamatát is felgyorsítja.
A helyreállítás és az egyes funkciók kiépítésének sokéves folyarnatával párhuzamosan, éves szinten harmincezres Iátogatóíorgalom mellett pusztán az 1500 m2 felújított belső tér, kis múzeum és a most alakuló konferenciatermeink bázisára építve azErőd-próbák 2000 fesztivál jelle-
gű rendezvénnyel már ez évtől megkezdődött, a hely szellemének” felélesztése: a rendezvény visszaigazolta a műemlék vonzerejét és életképességét.
Közép-Európa legnagyobb újkori erődítménye, a Monostori Erőd, március 15-e és október 31-e között minden nap, 9-től 15 óráig várja csoportosan és egyénileg érkező vendégeit. Vendégeink részére elsősorban az előre egyeztetett időpontokban induló erődtúrákat ajánljuk, amelyekhez ingyenes idegenvezetést biztosítunk. Egyénileg érkező látogatók, illetve nem bejelentett kisebb csoportok részére, megfelelő számú érdeklődő esetén hétköznap – 10 és 13 órai kezdettel – vezetett erődtúrákat szervezünk.
Varga István