Győrffy Zoltán: Villámlátogatás Frankfurt am Mainban – 2006
Egy újabb rövid bejegyzés a kalauzba, amely segít abban, hogy otthonosabban mozogjunk a Földön
Érkezés
Frankfurt-Hahn egy kedves falusi reptér, amely több mint 120 km-re fekszik a várostól nyugatra, így még Luxemburghoz is közelebb van. Innen a Bohr-Omnibusse óránkénti járata repít be a franfurti főpályaudvarhoz alig több mint másfél óra alatt (12 euró egy útra, 16 euró oda-vissza aznapi visszatéréssel). A busz a frankfurti repteret is útba ejti, ha esetleg valaki ott akar átszállni.
A város
Franfurt annak ellenére, hogy a kontinens üzleti életének központja, a külső szemlélő számára egyáltalán nem kelti azt az előkelő látszatot mint például a londoni City. Itt jól megférnek egymás mellett a felhőkarcolók, az utcai kebabosok és kolbász-sütők. Kultúra terén a Museumsufer múzeumai jelentik a fő vonzerőt, az éjszakai élet pedig Berlin után itt az egyik legjobb Németországban.
A városközpont szinte teljesen elpusztult a második világháborút követő szövetséges bombázásokban, újjáépítve pedig szinte csak a Römerberg lett teljes egészében. Ez a történelmi városmag, ahol a régi városháza (Römer) és a Paulskirche található, ahol a német egységet célul kitűző Bundestag ülésezett valamikor az 1848-ban években (nem biztos hogy pontosan így volt, csak ez rémlik még gimnáziumi történelemből). A Römerbergtől északra a Hauptwache és a Konstablerwache között húzódik a város bevásárló utcája a Zeil, délre pedig a Majna, amelyen számos híd vezet át a túloldalon lévő Sachsenhausenbe.
Gasztronómia
A város helyi specialitásai közül a Franfurter Äpfelwein (almabor) a legismertebb, amit helyi dialektus szerint Ebelwei-nak is írnak. Hasonló alkoholtartalmú, mint a brit-szigeteken fogyasztott cider, de kevésbé édes. A Handka:se mit Musik egy hagymás lébe pácolt darab sajt. Nevében Hand az evés módjára utal, a Musik-ot meg mindenki maga kitalálhatja. Egy étel amit a legkisebb talponállóktól kezdve az elegánsabb éttermekig mindenhol megtalálható, az Echte Ungarische Gulaschsuppe (2,50 eurótól)…Meg persze Döner (3 eurótól) és Bratwurst (1,80-2,50 euró kenyérrel és mustárral együtt) minden mennyiségben, és a berlini találmány Currywurst is egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Én a Hauptwache-nal található Conrads nevű helyen fogyasztottam ebédemet. Kezdve Kartoffelnsuppe mit Franfurter Würstchen-nel (4,40 euró), ami a magyar frankfurti leves eredetije lehet, bár nincs sok hasonlóság a virslit kivéve. Aztán “Schweinsteak mit Ja:gersauce und ein kleinem Salad”(7,90 euró), amiből a klein Salad, egy egész nagy tányérnyi volt. Pohár almabor (1,40 euró), azt kv (1,90 euró).
Újabb másfél óra busz és ugyanennyi repülő, és néhány üveg almaborral (1,20 euró/l), duty-free whiskey-vel meg a Der Spiegel új számával a táskámban vissza a rossz idő és annál is rosszabb kaja országába.
Győrffy Zoltán, Dublin
myspace.com/gyzolt
A szerző írásai Az Útikalauzban
Győrffy Zoltán: 24 óra Rigában – Lettország – 2006
Győrffy Zoltán: Edinburgh, Glasgow – Egy nap Skóciában – 2005
Győrffy Zoltán: Európa fapadoson – Árak Írországban – 2004
Győrffy Zoltán: Lisszabon – Portugália – 2006
Győrffy Zoltán: Manchester-Liverpool – 2005
Győrffy Zoltán: Római vakáció – 2006
Győrffy Zoltán: Valós riport egy ír popfesztiválról – 2005
Győrffy Zoltán: Villámlátogatás Frankfurt am Mainban – Németország – 2006
A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldhetsz levelet – E-mail: szerkesztoutikalauz.hu