Pártai Zoltán: Egy hét Isztambulban - 2006.03.20.

Sok hasznos információ a városba látogatóknak, rendkívül tömören, szavakban, félmondatokban

Isztambul az 1932-ig Törökország fővárosa volt. Lélekszáma 11,2 millió fő. A város Kelet-Európát és Ázsiát köti össze a Boszporusz híddal. Hajó forgalma magas a Márvány-tenger ( Marmara-sea ) adta lehetőség miatt.

A munkanélküliség magasabb 20 százaléknál. Az itteni emberek mindenből pénzt csinálnak a megélhetésért.

Két évvel ezelőtt hiperinfláció söpört végig az országon, melynek hatására 6 db 0-át vágtak le a törvényes fizetőeszközből a TL-ból (türkish lyra), az új pénz neve YTL lett. Sok terméken még ma is megtalálható a régi és az új ár is. Ma 1,- YTL = 162,- forinttal, 1,- euroért pedig 1,6 YTL-t adnak.

A távolságok óriásiak a fővárosban is, ezért a legkülönbözőbb közlekedési eszközök állnak rendelkezésre:

Taxi: 1,3 YTL/km, de lehet (kell) alkudni,
un. "zsufolt" Taxi, valójában kisbusz,
villamos 1,1 YTL/út,
alagútvasút 0,9 YTL/út
villamos alagútvasút

Utóbbi kettő esetében zsetonos rendszer van, a megvásárolt érmét a bejáratnál kell bedobni az automatába. Így nincs ugyan kalauz, ellenőr a járatokon, de minden megállóban van pénztár dolgozóval. :)

Aki saját autóval jár erre, az készüljön fel a magas üzemanyag árakra, lásd a képen. Az autópálya használatáért itt is fizetni kell 3,- YTL/szakasz. Közeledve egy kapuhoz vigyázzatok, a folyamatosan zölden világító kapu a Tiétek. A villogó zöld kapu az automatikus fizetés lehívású járműveké, ezek nem állnak meg, tehát csúnya helyzetet okozhattok, ha oda mentek!
Az autópályákon a forgalom függvényében váltakozva igénybe veszik a napszakokban a szemből jövök sávját is. AÉsznél legyetek, mert a saját oldalatokon is megjelenhet tehát szemből érkező jármű, ezt csak a sávokat elválasztó bolyákkal jelzik török sofőrök nem igazán foglakoznak a sávokkal, tetszésük szerinti helyzetben utaznak, leggyakrabban közre fognak két sávot, hogy jól lássák a közlekedési szituációt.
Az indexet nem, de a dudát gyakran használják. A dudálás oka nem a harag, hanem a figyelmeztetés, hogy a sofőr váratlan helyzetet fog okozni. A jelzőlámpák "informatív" jellegűek, néha eltalálják a fényeknek megfelelő forgalmi rendet is (vigyázat tehát!).
A rendőrök mindenhol jelen vannak, a tetőlámpák mindig villognak (okát nem tudom). Ha baleset van, 3 percen belül megjelenek és azonnal cselekednek, hogy a metropolisz forgalma meg ne álljon (lásd a jobbfelső képen).

Az étkezés a hazai ember számára nem túl laktató. A leves fogalmát nem ismerik és döntően birka és csirke hús darabokból áll a főétel is különböző kialakításban, köretekkel. Főétel a hal is, ebből több féle áll rendelkezésre. Árakat a képek mutatják.

1 doboz Coca-Cola 0,9 YTL, a Sprit 0,8 YTL, a sör 4,- YTL, a Raki 7,- YTL. Egy vacsora, ami áll egy főételből, salátából, sörből, pici édességből kijön 4 főre 130,- YTL-ből, ehhez a népi zenét 1,- YTL-ért szolgáltatja egy éppen arra járó "zenész" ( de mindig jár arra valaki, levakarni Őket nem lehet).
Az utcai árusok 0,5-1,- YTL-ért árulják étel portékájukat. Ezeket általában perecből, sült tésztákból, gesztenyéből, kagylóból álló kocsikból árulják, nagy kiabálás mellett (nem kell keresni Őket az isztambuli "Váci utcán" 20 méterenként találsz ilyet!). Amit itt nagyon érdemes megvásárolni, az az öltöny - általában egy konfekció 50,-100,- YTL közötti összegből kijön. Az általános ruházatban a főszín a kék, tulajdonképpen ez tradicionális szín az országban.
El kell menni a bazárba és a fűszer piacra is. Az árusok "minden" nyelven beszélnek és mindent tárulnak (édesség, műszaki cikk, fűszerek, arany, ruhanemű). Taktikájuk a következő: kiabálni a vásárlók folyamához minden nyelven és figyelni Őket, ki fordul meg! Na annak annyi, aki megfordul, mert behívják a boltjukba "nem kell vásárolni" kiáltással, megkínálják Őket minden féléből és az ember már nem is tud kimenni anélkül, hogy ne vegyen valamit! Ha tehát nem akarsz éppen semmit sem venni, akkor irány az egyenes!

A foci itt elsőszámú sport. Ott jártunkkor éppen egy Galata Saray meccs volt. Hatalmas kivetítőkön nézik a különböző sörsátrakban vízipipát szívva.

Látványosságban itt nincs hiány. Nézzétek meg...

.... a Taksim teret az 1800-as években épült 6 mecsetet
az 1400 éves Ayasofya-t a német császár ajándék vízikútját az 1700-as évekből

 

 

a 3000 éves Obeliszket (ezt állítólag Ők lopták el)

vagy a Galata Tower-t. Ezeket megtaláljátok a turista térképen, melyet bármelyik hotel portáján megkaptok.
Pártai Zoltán

A szerzőnek a szerkesztőn keresztül küldhetsz levelet (szállásközvetítéssel nem foglalkozunk) - E-mail: szerkesztoutikalauz.hu

Tiéd az oldal, magadnak építed!

Ugrás a főbejárathoz: (földi) Útikalauz >>Ugrás az érintett országhoz: Országkapu >>
Üzenőfal - írd le kérdésedet, véleményedet! >> Útitárskereső - ha üres helyed van >>
© BTSz Bt 1997-2007.